STRONA
GŁÓWNA
KATALOG
FIRM
GALERIA OGŁOSZENIA
PrzyklejonyWpisy na forum są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Brodnica.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeśli znajdziesz wpis naruszający czyjeś prawa, napisz do nas.
Strona główna - FAQ - Szukaj - Użytkownicy - Grupy - Rejestracja - Profil - Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości - Zaloguj
Dodatkowe menu: 50 ostatnich postów | 10 losowych tematów | GŁOSOWANIE | WYNIKI
Rekuperator w budynku mieszkalnym
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Brodnica.net Strona Główna -> Rodzina, dom, ogród
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
adams107




Dołączył: 31 Mar 2015
Posty: 59

PostWysłany: Pon, 05 Wrz 2016 18:58:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cyborg napisz tu trochę więcej. Też mnie to interesuje.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
fomicz




Dołączył: 16 Mar 2006
Posty: 1021
Skąd: Brodnica

PostWysłany: Wto, 06 Wrz 2016 07:31:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

cyborg napisał:
a wszystko wyniosło mnie niewielkie (relatywnie) pieniądze

W przypadku, gdy wentylacja grawitacyjna nie spełniała swojego zadania, przy samodzielnym wykonaniu i założeniu, że masz jak to wykonać (miejsce nad mieszkaniem) nie neguję sensu. Napisałem, że jeżeli ktoś myśli o rekuperacji jako o ewentualnym źródle znaczących oszczędności w kosztach ogrzewania w wybudowanym już budynku, to tok rozumowania nie jest słuszny. Zdrowie, likwidacja wilgoci, komfort - TAK, oszczędności również, ale czas zwrotu inwestycji nie będzie krótki.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
QbaBrodnicki




Dołączył: 22 Maj 2011
Posty: 1582

PostWysłany: Wto, 06 Wrz 2016 09:24:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wentylacja grawitacyjna spełnia swoje zadanie jedynie w starym budownictwie rodzinnym, przy nieszczelnych otworach ściennych i prostym rozkładzie pomieszczeń. Oszczędności są w przypadku grzania drogim prądem. Komfort mieszkania w domu ciągle wentylowanym świeżym powietrzem bez dyskusji. Dla zdecydowanych polecam rekuperatory z bypassem dzięki któremu rekuperacja jest "wyłączona" w okresach upalnych.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
rybac




Dołączył: 14 Lip 2016
Posty: 22

PostWysłany: Wto, 06 Wrz 2016 10:31:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A jak jest z wentylacją grawitacyjną w nowym budownictwie .
Co trzeba zrobić, żeby ją polepszyć.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
krotom




Dołączył: 30 Lis 2004
Posty: 2594
Skąd: Karben

PostWysłany: Wto, 06 Wrz 2016 14:10:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

QbaBrodnicki napisał:
[...]Dla zdecydowanych polecam rekuperatory z bypassem dzięki któremu rekuperacja jest "wyłączona" w okresach upalnych.
Minusem może być przesuszanie powietrza (no chyba że zastosuje się wymienniki z odzyskiem wilgoci)
rybac napisał:
A jak jest z wentylacją grawitacyjną w nowym budownictwie . Co trzeba zrobić, żeby ją polepszyć.
Żeby wentylacja działałą poprawnie musi być nawiew i wyciąg powietrza. Fizyki nie da się oszukać.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
QbaBrodnicki




Dołączył: 22 Maj 2011
Posty: 1582

PostWysłany: Wto, 06 Wrz 2016 15:52:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

krotom napisał:
Minusem może być przesuszanie powietrza (no chyba że zastosuje się wymienniki z odzyskiem wilgoci)


Chodzi Ci o bypass czy reku jako całość?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
rybac




Dołączył: 14 Lip 2016
Posty: 22

PostWysłany: Wto, 06 Wrz 2016 17:57:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To w takim razie jeżeli instalacja wentylacyjna jest prawidłowo wykonana i wentyluje dom (przy utrzymywaniu prawidłowej wilgotności i innych parametrów) to po co zakłada się rekuperator.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
cyborg




Dołączył: 31 Maj 2010
Posty: 487

PostWysłany: Wto, 06 Wrz 2016 21:35:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wentylacja mechaniczna a rekuperacja to tak jak Polonez a Mercedes - tak w telegraficznym srócie. Co do mojej rekuperacji - mam dospelowską centralę Luna z wymiennikiem krzyżowym, która jest tania, ma parę wad ale jeżeli poczyta się trochę o niej w necie, i ma się trochę głowy na karku i sprawne ręce, to da się te wady wyeliminować i zrobić z niej całkiem sprawną instalację rekuperacyjną. Po strychu rozprowadzone po stronie ciepłej rury Termoflex, po stronie zimnej Spiro. Z centrali m.in. wyjęte orygialne słabe filtry i dołożone zewnętrzne filtry skrzynkowe Berluf na dolocie i na wylocie, sama centrala doszczelniona, dołożony autotransformator do regulacji obrotów (wydajności). Całość kosztów wyniosła mnie 3,5 roku temu o ile pamiętam jakieś 3200 zł netto (miałem możliwość odliczenia podatku). Koszty to tylko zakup materiałów wraz z przesyłkami, wszystkie prace wykonałem we własnym zakresie. Na koniec dodam że ostatnią sprawą o której myślałem to było zmniejszenie kosztów ogrzewania bo nie to jest priorytetem w rekuperacji, chociaż to jest jedną z głownych różnic w porównaniu do wentylacji mechanicznej. Komfort świeżego powietrza i braku problemów z wiglocią i grzybem - bezcenny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
rybac




Dołączył: 14 Lip 2016
Posty: 22

PostWysłany: Sro, 07 Wrz 2016 06:46:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

cyborg napisał:
Wentylacja mechaniczna a rekuperacja to tak jak Polonez a Mercedes - tak w telegraficznym srócie. Co do mojej rekuperacji - mam dospelowską centralę Luna z wymiennikiem krzyżowym, która jest tania, ma parę wad ale jeżeli poczyta się trochę o niej w necie, i ma się trochę głowy na karku i sprawne ręce, to da się te wady wyeliminować i zrobić z niej całkiem sprawną instalację rekuperacyjną. Po strychu rozprowadzone po stronie ciepłej rury Termoflex, po stronie zimnej Spiro. Z centrali m.in. wyjęte orygialne słabe filtry i dołożone zewnętrzne filtry skrzynkowe Berluf na dolocie i na wylocie, sama centrala doszczelniona, dołożony autotransformator do regulacji obrotów (wydajności). Całość kosztów wyniosła mnie 3,5 roku temu o ile pamiętam jakieś 3200 zł netto (miałem możliwość odliczenia podatku). Koszty to tylko zakup materiałów wraz z przesyłkami, wszystkie prace wykonałem we własnym zakresie. Na koniec dodam że ostatnią sprawą o której myślałem to było zmniejszenie kosztów ogrzewania bo nie to jest priorytetem w rekuperacji, chociaż to jest jedną z głownych różnic w porównaniu do wentylacji mechanicznej. Komfort świeżego powietrza i braku problemów z wiglocią i grzybem - bezcenny


Tak z ciekawości pytam.
W czasie remontu okna wymieniłeś na plastikowe.
Czy robiłeś ocieplenie zewnętrzne ze styropianu.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
cyborg




Dołączył: 31 Maj 2010
Posty: 487

PostWysłany: Sro, 07 Wrz 2016 07:53:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W czasie remontu wymieniłem okna na plastiki oraz zrobiłem nowe tynki wewnątrz oraz oczywiście gładzie gipsowe, zalałem posadzki betonowe na styropianie a na to panele podłogowe. Od wtedy zaczęły się problemy w okresie jesienno-zimowym mimo wentylacji grawitacyjnej.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
rybac




Dołączył: 14 Lip 2016
Posty: 22

PostWysłany: Sro, 07 Wrz 2016 09:37:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Podejrzewam, że dużo wilgoci wzięło się od mokrych tynków i posadzek.
No i oczywiście słaba wentylacja.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
cyborg




Dołączył: 31 Maj 2010
Posty: 487

PostWysłany: Sro, 07 Wrz 2016 14:02:09    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mokre tynki były przez 3 lata? i tylko jesienią? Nie. Wentylacja była od początku, robiona razem z remontem. Tylko grawitacyja więc działała kiedy mogła. Więc wtedy kiedy była najmniej potrzebna.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Brodnica.net Strona Główna -> Rodzina, dom, ogród Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
Strona 3 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



[ Strona wygenerowana w: 0.022561 sekund ] :: [ 16 zapytań SQL ]

Powered by phpBB

Brodnica - zobacz miasto z najlepszej strony

Translation: Michał Paluchowski