STRONA
GŁÓWNA
KATALOG
FIRM
GALERIA OGŁOSZENIA
PrzyklejonyWpisy na forum są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Brodnica.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeśli znajdziesz wpis naruszający czyjeś prawa, napisz do nas.
Strona główna - FAQ - Szukaj - Użytkownicy - Grupy - Rejestracja - Profil - Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości - Zaloguj
Dodatkowe menu: 50 ostatnich postów | 10 losowych tematów | GŁOSOWANIE | WYNIKI
Schrony z okresu drugiej wojny światowej
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Brodnica.net Strona Główna -> Brodnica i nasz powiat
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
TUT Faust/Hamburger Lady




Dołączył: 13 Kwi 2013
Posty: 1153
Skąd: Sromowo 6/9

PostWysłany: Wto, 04 Cze 2013 20:45:45    Temat postu: Schrony z okresu drugiej wojny światowej Odpowiedz z cytatem

Witam chciałbym dowiedzieć się nieco więcej o bunkrach poniemieckich znajdujących się na terenie miasta Brodnicy a dokładniej w rejonie ulicy Ceglanej( z tego co wiem teraz jest częściowo zasypany)oraz na ulicy 18 Stycznia za dawnym ośrodkiem Novamedu.Z tego co czytałem może to być konstrukcja typu R668.Kiedyś słyszałem od starszego Pana opowieść o wyzwoleniu Brodnicy a dokładnie o obronie niemieckiej w okolicach Ceglanej-Wyspiańskiego podobno okopy ciągneły się w rejonie Bagna Berenta po okolice ul Wyspiańskiego(Medicus).Niemcy niezle skosili ruskich z karabinów maszynowych zmuszając ich tym samym do odwrotu.Dopiero użycie broni większego kalibru,mozdzierzy,katiuszy,czołgów zmusiło Niemców do szybkiego odwrotu.By uniknąć większych strat ruski walili gdzie popadnie niszcząc większą część zabudowy miasta.Bunkry znajdowały się jeszcze w okolicach szkoły podstawowej nr 4 i chyba 3.Chciałbym się dowiedzieć w jakim czasie postawili te konstrukcje(1943,1944?)ile ich się znajdowało.Może ktoś posiada cenne fotografie lub jakąś wiedzę o bunkrach i okopach.Zapewne Pan Wultański mógłby powiedzieć coś więcej na ten temat.Pozdrawiam.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
pirania




Dołączył: 05 Lis 2009
Posty: 453
Skąd: się wziął???

PostWysłany: Wto, 04 Cze 2013 21:55:44    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na temat bunkrów to niewiele wiem, ale jeśli Cie to zainteresuje to są jeszcze na terenie powiatu dwa bunkry (oprócz tego w Tamie Brodzkiej i w Zbicznie). tuż obok kanału łączącego jezioro Karaś i jezioro Zbiczno stoi jeden. Drugi jest nad jeziorem Ciche. Jak by co to mogę podesłać współrzędne na priva.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Filozof




Dołączył: 03 Lis 2005
Posty: 408
Skąd: Brodnica

PostWysłany: Wto, 04 Cze 2013 21:59:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pirania - piszesz raczej o polskich bunkrach. Wątek o niemieckich w mieście ciekawie się zapowiada.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
pirania




Dołączył: 05 Lis 2009
Posty: 453
Skąd: się wziął???

PostWysłany: Wto, 04 Cze 2013 22:13:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ten nad Cichym podobno jest poniemiecki. Tak gdzieś mignęło mi w necie. Niemniej jednak są ciekawą atrakcją turystyczną
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
monk




Dołączył: 08 Gru 2007
Posty: 958

PostWysłany: Wto, 04 Cze 2013 22:57:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Michałowo - okolice wiaduktu - 2 schrony na drużynę piechoty.
Jeden na pewno już zasypany. Drugi na górce powyżej pętli autobusowej - teren prywatny.
Nie wiem jak to wygląda obecnie.
Walk o Brodnicę większych nie było.
Coś tam się działo w okolicach Niskiego Brodna - Karbowa - czytałem kiedyś relację świadka.
Generalnie radziecki walec w styczniu - lutym 1945 zasuwał na północ wzdłuż linii Wisły aż do Zalewu Wiślanego odcinając Prusy Wschodnie od reszty Niemiec.
Naturalnym więc było umacnianie wzdłuż Wisły - dlatego w naszym rejonie najzacieklejsze walki toczyły się o Festung Graudenz.
Te "bunkry" to zwykle ringstand 668 czyli de facto schrony.
We wrześniu 1939 roku zacięte walki toczyły się w rejonie Mełno-Gruta.
Bunkry w Zbicznie-Cichem to polskie bunkry sprzed wojny tzw "pozycja jezior brodnickich" ich obsada wycofała się bez walki we wrześniu 1939 aby uniknąć okrążenia.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
krotom




Dołączył: 30 Lis 2004
Posty: 2594
Skąd: Karben

PostWysłany: Sro, 05 Cze 2013 08:00:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na naszym pojezierzu jest więcej schronów bojowych (5 albo 6). W domu mam skan mapy z lokalizacjami. Podeślę Ci na maila (tylko podaj mi go na priva).

TUT Faust/Hamburger Lady napisał:
[...].Może ktoś posiada cenne fotografie lub jakąś wiedzę o bunkrach i okopach.Zapewne Pan Wultański mógłby powiedzieć coś więcej na ten temat.Pozdrawiam.
Ja bym się skontaktował z historykiem - Radosławem Stawskim ze Zbiczna (pisuje ciekawe artykuły do CzB). Jakby co to mam na Niego namiar telefoniczny.

Ostatnio zmieniony przez krotom dnia Sro, 05 Cze 2013 08:03:49, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
TUT Faust/Hamburger Lady




Dołączył: 13 Kwi 2013
Posty: 1153
Skąd: Sromowo 6/9

PostWysłany: Sro, 05 Cze 2013 08:03:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

krotom napisał:
Na naszym pojezierzu jest więcej schronów bojowych (5 albo 6). W domu mam skan mapy z lokalizacjami. Podeślę Ci na maila (tylko podaj mi go na priva)
Ok Dzięki.Z chęcią looknę.Pozdrawiam.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
TUT Faust/Hamburger Lady




Dołączył: 13 Kwi 2013
Posty: 1153
Skąd: Sromowo 6/9

PostWysłany: Sro, 05 Cze 2013 08:08:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

monk napisał:
Michałowo - okolice wiaduktu - 2 schrony na drużynę piechoty.
Jeden na pewno już zasypany. Drugi na górce powyżej pętli autobusowej - teren prywatny.
Nie wiem jak to wygląda obecnie.
Walk o Brodnicę większych nie było.
Coś tam się działo w okolicach Niskiego Brodna - Karbowa - czytałem kiedyś relację świadka.
Generalnie radziecki walec w styczniu - lutym 1945 zasuwał na północ wzdłuż linii Wisły aż do Zalewu Wiślanego odcinając Prusy Wschodnie od reszty Niemiec.
Naturalnym więc było umacnianie wzdłuż Wisły - dlatego w naszym rejonie najzacieklejsze walki toczyły się o Festung Graudenz.
Te "bunkry" to zwykle ringstand 668 czyli de facto schrony.
We wrześniu 1939 roku zacięte walki toczyły się w rejonie Mełno-Gruta.
Bunkry w Zbicznie-Cichem to polskie bunkry sprzed wojny tzw "pozycja jezior brodnickich" ich obsada wycofała się bez walki we wrześniu 1939 aby uniknąć okrążenia.
Co do okolic wiaduktu to słyszałem o nich lecz nigdy ich nie widziałem nie wiem gdzie są????interesowałaby mnie lokalizacja tych bunkrów na mapie.Fajnie jakbyś podał na priv.Co do walk to jak piszesz nie było wielkich ale jakieś były.Widać po ostrzelanych budynkach w okolicy Wybickiego,Sienkiewicza,Kujota musieli wycofywać się wzłóż Drwęcy w stronę Torunia

Ostatnio zmieniony przez TUT Faust/Hamburger Lady dnia Sro, 05 Cze 2013 08:15:07, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
TUT Faust/Hamburger Lady




Dołączył: 13 Kwi 2013
Posty: 1153
Skąd: Sromowo 6/9

PostWysłany: Sro, 05 Cze 2013 08:13:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jestem ciekaw gdzie znajdowały się bunkry obok szkoły podstawowej nr 4 i dawnej 3?ponoć były pojedyńcze jakieś ale chyba je zasypali lub zburzyli bo słyszałem o nich bardzo dawno temu.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
TUT Faust/Hamburger Lady




Dołączył: 13 Kwi 2013
Posty: 1153
Skąd: Sromowo 6/9

PostWysłany: Sro, 05 Cze 2013 08:18:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Może zboczę nieco z tematu.Fajny artyku o Jagdkommando jest tu:

http://www.czasbrodnicy.pl/czasbrodnicy/1,93191,13477445,Jagdkommando_Brodnica.html

i fajna klimatyczna focia ciekawe gdzie to jest?.Czyżby okolice Górzna?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
TUT Faust/Hamburger Lady




Dołączył: 13 Kwi 2013
Posty: 1153
Skąd: Sromowo 6/9

PostWysłany: Sro, 05 Cze 2013 08:22:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O walkach w okolicach Niskie Brodno piszę tu:

http://www.czasbrodnicy.pl/czasbrodnicy/2029020,93191,13280057.html
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
zionek84




Dołączył: 19 Lis 2009
Posty: 432

PostWysłany: Sro, 05 Cze 2013 13:41:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Walki byly zarowno w okolicach Niskiego Brodna i Karbowa jak i w srodku miasta. Szkoda ze niezbyt opisany jest ich przebieg , wiadomo ze sowieci stracili ponad 300 zabitych ciekawe jakie byly straty niemieckie. No i warto by bylo dowiedziec sie jakie jednostki ze strony niemieckiej braly udzial w walkach o miasto. Wlasnie co do bunkrow to znam te dwa wspomniane przy ceglanej oraz na 18 stce o bunkrach na michalowie nieslyszalem, ale ciekawe jakie odegraly znaczenie w walkach. Wiadomo o 1939 r i naszym 67pp jest wiecej zrodel bo bili sie nasi ale nie o Brodnice, a o Melno i Grute i czesciowo na odcinku Jablonowa Pom. A bunkry w rejnie Bachotek Zbiczno jak i owczesne umocnienia z 39 r niewykorzystane bo nasi wycofali sie w rejon Melna .
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
winnetu




Dołączył: 22 Wrz 2005
Posty: 2941
Skąd: z Brodnicy :)

PostWysłany: Sro, 05 Cze 2013 14:43:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na 18 stycznia bunkier/schron nie jest za dawnym Novamedem tylko gdzieś na granicy PEC / Kacperek, na tyłach tych nieruchomości i z informacji jakie posiadam aktualnie jest podobnie jak ten na Ceglanej w większości zasypany i chyba nie można do niego wejść.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
monk




Dołączył: 08 Gru 2007
Posty: 958

PostWysłany: Sro, 05 Cze 2013 15:32:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W Michałowie też ani śladu- spojrzałem w google earth- chyba ktos
sobie garaż na schronie postawil ....ale może się mylę- trochę lat minęło.
Zwiedzalem obydwa.
Jest jeszcze Tama Brodzka...przy 15.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wikos




Dołączył: 05 Cze 2013
Posty: 43
Skąd: Strasburg WPr.

PostWysłany: Sro, 05 Cze 2013 16:35:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zarówno żelbetowe schrony, jak i cała sieć umocnień(rowy strzeleckie, tzw. panzergraby czyli rowy przeciwczołgowe i inne umocnienia ziemne), budowane były po 1943 przez żołnierzy z Grup Wojennych RADu(Reichsarbeitsdienst), a konkretnie przez 1,2 i 3 kompanie 27 batalionu RADu(K1/27, K2/27 i K3/27 gdzie K oznacza Kriegsbesetzung
czyli w wolnym tłumaczeniu oddział wojenny). Przed 1943 r. w miejscu tych trzech kompanii, stacjonowały dwa oddziały RADu(konkretnie RAD Abtg. 1/500 i Abtg. 2/500), które także zajmowały się budowaniem umocnień wzdłuż rzeki Drwęcy. Przewinęły się tu jeszcze inne kompanie RADu ale mało informacji mam na razie na ten temat. Reasumując to właśnie żołnierze z RADu są odpowiedzialni za większość umocnień w okolicy. Całkiem solidnie był okopany ten teren Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Brodnica.net Strona Główna -> Brodnica i nasz powiat Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
Strona 1 z 8

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



[ Strona wygenerowana w: 0.01939 sekund ] :: [ 16 zapytań SQL ]

Powered by phpBB

Brodnica - zobacz miasto z najlepszej strony

Translation: Michał Paluchowski