STRONA
GŁÓWNA
KATALOG
FIRM
GALERIA OGŁOSZENIA
PrzyklejonyWpisy na forum są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Brodnica.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeśli znajdziesz wpis naruszający czyjeś prawa, napisz do nas.
Strona główna - FAQ - Szukaj - Użytkownicy - Grupy - Rejestracja - Profil - Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości - Zaloguj
Dodatkowe menu: 50 ostatnich postów | 10 losowych tematów | GŁOSOWANIE | WYNIKI
Schrony z okresu drugiej wojny światowej
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Brodnica.net Strona Główna -> Brodnica i nasz powiat
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
picasso




Dołączył: 04 Lut 2008
Posty: 170

PostWysłany: Sro, 12 Cze 2013 20:35:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

TUT Faust/Hamburger Lady napisał:

Ja z ręczniaka na gumowej oryginalnej antence z wioski za Toruniem zrobiłem łączność(pasmo 2m) na echolinku z Achen(Bawaria).
....Pozdrawiam.


No ale echolink jest ściśle powiązany z internetem więc tu nie ma mowy o propagacji...Jest to po części już inny rodzaj krótkofalarstwa. Pracując na 2m można rozmawiać przez 1 przemiennik i tu w normalnych warunkach można osiągnąć nawet ok. 200km (wszystko zależne od wysokości). Przy podwyższonych warunkach można zrobić kilka tysięcy km. jednak im bardziej kierunkowa antena z zyskiem tym lepiej. Na ręczniaku można o tym zapomnieć.

TUT Faust/Hamburger Lady napisał:
monk napisał:
Maszt radiowy.
Takie maszty wykorzystywane były m. in. przez obronę cywilną a LO jako budynek należało do jej systemu.
Dowiedziałem się że szkoła podstawowa nr 4 zarówno jaki i I LO podlegało pod LOK z obroną cywilną.Radia znajdowały się gdzieś na poddaszu szkół i wykorzystywane były sporadycznie jedynie do ćwiczeń oc.Być może w Lo bardziej wykorzystywali radio.


Rozmawiałem dziś z jednym ze starszych stażem krótkofalowców na ten temat...
Na SP4 dokładnie nie pamięta co było, natomiast na 1LO swoją stację nadajnikową miała milicja. Sygnał szedł drogą kablową i dopiero z 1LO była transmisja. Chodziło o to, że sygnał z miasta (komendy) wychodził zbyt słaby i dlatego stworzone było to na budynku liceum. Jeśli nic nie przekręciłem to budowa tego kosztowała ok. 5mln zł.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
monk




Dołączył: 08 Gru 2007
Posty: 958

PostWysłany: Sro, 12 Cze 2013 20:47:48    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Picasso - całkiem możliwe, że tak było.
Przypomniało mi się, że LO było wyposażone w schron piwniczny.
Na początku w to nie wierzyłem ale potem - już jako uczeń LO widziałem w piwnicy drzwi gazoszczelne.
Nie pamiętam tylko czy było to w budynku głównym czy internacie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
TUT Faust/Hamburger Lady




Dołączył: 13 Kwi 2013
Posty: 1153
Skąd: Sromowo 6/9

PostWysłany: Sro, 12 Cze 2013 21:25:45    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak jak piszesz Picasso echolink jest ściśle powiązany z internetem to taki przemiennik internetowy ale dość ciekawa rzecz.Pasmo 2m ma swoje wady i zalety w sumie tak jak napisałeś.Starzy krótkofalowcy mają swoje powiedzenie nie ma to jak poczciwy kf,stare lampowe radia no i telegrafia
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
TUT Faust/Hamburger Lady




Dołączył: 13 Kwi 2013
Posty: 1153
Skąd: Sromowo 6/9

PostWysłany: Sro, 12 Cze 2013 21:32:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rozmawiałem dziś z jednym ze starszych stażem krótkofalowców na ten temat...
Na SP4 dokładnie nie pamięta co było, natomiast na 1LO swoją stację nadajnikową miała milicja. Sygnał szedł drogą kablową i dopiero z 1LO była transmisja. Chodziło o to, że sygnał z miasta (komendy) wychodził zbyt słaby i dlatego stworzone było to na budynku liceum. Jeśli nic nie przekręciłem to budowa tego kosztowała ok. 5mln zł.[/quote].Ciekawe.Zapewne tak było.Nie wykluczone bo z tego co słyszałem z kilku zrodeł jak również na tym forum że również obrona cywilna działała w lo jak i w sp nr 4 a oprócz tego chyba lok i krótkofalowcy działali kiedyś w budynku Lo
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
picasso




Dołączył: 04 Lut 2008
Posty: 170

PostWysłany: Sro, 12 Cze 2013 22:13:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Właśnie krótkofalowców w 1LO raczej nie było. Na pewno kiedyś mieli swoją siedzibę w ZSZ, no i istniała radiostacja harcerska.
Krótkofalowiec o którym wspominałem, mówił też, że straż pożarna miała taką samą stację jak milicja ale nie wie gdzie to było, być może w SP4?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
jacekkk




Dołączył: 22 Maj 2007
Posty: 1082

PostWysłany: Czw, 13 Cze 2013 06:40:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie lepiej byłoby założyć osobny temat odnośnie krótkofalarstwa, a ten pozostawić pasjonatom historii? - do nich należę ja. Po co zaśmiecać? Myślę, że to dobry pomysł, bo z tego co się orientuję, w okolicy CBR jest wielu miłośników krótkofalarstwa (u mnie w pracy też się kolega miłośnik odnalazł;)

Ostatnio zmieniony przez jacekkk dnia Czw, 13 Cze 2013 11:01:22, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
picasso




Dołączył: 04 Lut 2008
Posty: 170

PostWysłany: Czw, 13 Cze 2013 07:41:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jacekkk napisał:
Nie lepiej byłoby założyć osobny temat odnośnie krótkofalarstwa, a ten pozostawić pasjonatom historii - do nich należę? Po co zaśmiecać? Myślę, że to dobry pomysł, bo z tego co się orientuję, w okolicy CBR jest wielu miłośników krótkofalarstwa (u mnie w pracy też się kolega miłośnik odnalazłWink


Masz rację, pojawił się tu wątek anten na 1LO i SP4, dlatego tak to wyszło Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
TUT Faust/Hamburger Lady




Dołączył: 13 Kwi 2013
Posty: 1153
Skąd: Sromowo 6/9

PostWysłany: Czw, 13 Cze 2013 20:26:42    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Temat może nieco zboczył na inny ale na również bardzo ciekawy.No ciekawe jest to co piszesz Picasso.Ciekawe do jakiego czasu milicja miała ten przekaznik na Lo,możliwe że na sp nr 4 też był tylko komu służył?straż,pogotowie?.Z tego co wiem ze sprawdzonych wiadomośći obrona cywilna miała radio w sp nr 4.Pozdrawiam.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
TUT Faust/Hamburger Lady




Dołączył: 13 Kwi 2013
Posty: 1153
Skąd: Sromowo 6/9

PostWysłany: Pią, 14 Cze 2013 19:01:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A czy ktoś wie o schronie znajdującym się w okolicach sp nr 3?.Był taki?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Grego0




Dołączył: 06 Maj 2007
Posty: 36
Skąd: Brodnica

PostWysłany: Czw, 20 Cze 2013 00:27:06    Temat postu: Bunkry Odpowiedz z cytatem

A ten w tamie Brodzkiej
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Many




Dołączył: 04 Lut 2013
Posty: 33

PostWysłany: Czw, 20 Cze 2013 01:33:03    Temat postu: Bunkry Odpowiedz z cytatem

Tama Brodzka
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
czolg1939




Dołączył: 16 Sie 2013
Posty: 1

PostWysłany: Czw, 05 Wrz 2013 16:43:58    Temat postu: regelbau 668 ,18stycznia brodnica Odpowiedz z cytatem

TUT Faust/Hamburger Lady napisał:
winnetu napisał:
Na 18 stycznia bunkier/schron nie jest za dawnym Novamedem tylko gdzieś na granicy PEC / Kacperek, na tyłach tych nieruchomości i z informacji jakie posiadam aktualnie jest podobnie jak ten na Ceglanej w większości zasypany i chyba nie można do niego wejść.
Okokok.Sorrki za mniej precyzyjną odpowiedz.Chodziło mi za dawnym Novamedem czyli jak piszesz za PECEM lub za Kacperkiem,wydaje mi się że teren należy do Pec i w tym bunkrze jak ktoś pisał zrobili sobie skład paliwa i to już jakiś długi czas.




Zapraszam . Tutaj troche aktualnych zdjęć tego R668 w Brodnicy na ul.18 stycznia (teren PEC).
https://www.facebook.com/groups/167486263442285/
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
TUT Faust/Hamburger Lady




Dołączył: 13 Kwi 2013
Posty: 1153
Skąd: Sromowo 6/9

PostWysłany: Sob, 07 Wrz 2013 20:45:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no super że się ktoś interesuję bunkrami.Dziękuję.Pozdrawiam.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
TUT Faust/Hamburger Lady




Dołączył: 13 Kwi 2013
Posty: 1153
Skąd: Sromowo 6/9

PostWysłany: Sob, 07 Wrz 2013 20:47:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

co do bunkrów to gęstość największa od ul Ceglanej,18 stycznia,podgórna,słoneczna-całkiem spora ilość
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Panicz




Dołączył: 14 Lut 2005
Posty: 1448
Skąd: Brodnica

PostWysłany: Pon, 09 Wrz 2013 10:18:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Te bunkry niemieckie, które ja pamiętam (nie wiem, czy wszystkie są zasypane):
1.Tama Brodzka.
2. Michałowo (na górce za pętlą autobusową).
3. U Berenta.
4. Okolice PEC-u i knajpy Żaczek.
5. Okolice Żelatyny i PKS-u (ul. Podgórna).

Co do Berenta: kiedyś stały tam drewniane budy, w których było trochę ciekawych rzeczy. Jako pamiątkę mam stamtąd sklejkę z wypalonym orłem niemieckim (gapą) i gazetę o tematyce ogrodniczej z 1932 r. Wiele gazet przedwojennych była bardzo spróchniała i walała się po placu zabaw przez 8-klatkowcem. Ale to były lata 80-te.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Brodnica.net Strona Główna -> Brodnica i nasz powiat Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
Strona 6 z 8

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



[ Strona wygenerowana w: 0.023406 sekund ] :: [ 16 zapytań SQL ]

Powered by phpBB

Brodnica - zobacz miasto z najlepszej strony

Translation: Michał Paluchowski