STRONA
GŁÓWNA
KATALOG
FIRM
GALERIA OGŁOSZENIA
PrzyklejonyWpisy na forum są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Brodnica.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeśli znajdziesz wpis naruszający czyjeś prawa, napisz do nas.
Strona główna - FAQ - Szukaj - Użytkownicy - Grupy - Rejestracja - Profil - Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości - Zaloguj
Dodatkowe menu: 50 ostatnich postów | 10 losowych tematów | GŁOSOWANIE | WYNIKI
Schrony z okresu drugiej wojny światowej
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Brodnica.net Strona Główna -> Brodnica i nasz powiat
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
jacekkk




Dołączył: 22 Maj 2007
Posty: 1082

PostWysłany: Pon, 09 Wrz 2013 12:04:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Interesuje mnie ten schron w okolicach podgórnej. Jest po nim jakiś ślad?, może fotka, szkic itp
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Paweł Szramka




Dołączył: 06 Paź 2011
Posty: 630
Skąd: Brodnica

PostWysłany: Pon, 09 Wrz 2013 12:24:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jacekkk napisał:
Interesuje mnie ten schron w okolicach podgórnej. Jest po nim jakiś ślad?, może fotka, szkic itp


Też mieszkam w tej okolicy, ciekawi mnie ta sprawa. Może istnieje jakaś organizacja, która zajmuje się renowacją takich bunkrów?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
jacekkk




Dołączył: 22 Maj 2007
Posty: 1082

PostWysłany: Pon, 09 Wrz 2013 12:52:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie sądzę, jednakże byłoby z tym zbyt wiele zachodu. Po po pierwsze finanse, po 2. zezwolenia. No i wiele takich schronów znajduje się na prywatnych posesjach. można by zwrócić się tam o pomoc (link poniżej). to pasjonaci z dużym doświadczeniem.

http://bylonieminelo.pl/forum/
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wikos




Dołączył: 05 Cze 2013
Posty: 43
Skąd: Strasburg WPr.

PostWysłany: Pon, 09 Wrz 2013 23:42:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jedyna szansa na renowacje takiego obiektu, to grupa pasjonatów, która poświęci swój czas i swoje pieniądze na oczyszczenie czegoś takiego. Inaczej się sprawa ma kiedy mówimy o polskich schronach z września 39, takich jak te na lini jezior brodnickich. Na pamiątki z września pieniądze łatwiej znaleźć Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
TUT Faust/Hamburger Lady




Dołączył: 13 Kwi 2013
Posty: 1153
Skąd: Sromowo 6/9

PostWysłany: Czw, 12 Wrz 2013 09:51:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo zaciekawiło mnie to o czym pisał Panicz.Pamiętam jak stał przy bunkrze na Ceglanej taki stalowy prowizoryczny most prawdopodobnie zbudowany przez niemców w czasie wojny,który ułatwiał przejście przez "strugę" wiem że przetrwał tylko do początku lat 90,prawdopodobnie został rozebrany na czynniki pierwsze przez złomiarzy a resztę zdewastowała młodzież i bawiące się dzieci.Pamiętam jako dziecko że można tam było znalezc wiele monet niemieckich z orłem z czasów 2 wojny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
TUT Faust/Hamburger Lady




Dołączył: 13 Kwi 2013
Posty: 1153
Skąd: Sromowo 6/9

PostWysłany: Czw, 12 Wrz 2013 09:57:06    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Panicz napisał:
Te bunkry niemieckie, które ja pamiętam (nie wiem, czy wszystkie są zasypane):
1.Tama Brodzka.
2. Michałowo (na górce za pętlą autobusową).
3. U Berenta.
4. Okolice PEC-u i knajpy Żaczek.
5. Okolice Żelatyny i PKS-u (ul. Podgórna).

Co do Berenta: kiedyś stały tam drewniane budy, w których było trochę ciekawych rzeczy. Jako pamiątkę mam stamtąd sklejkę z wypalonym orłem niemieckim (gapą) i gazetę o tematyce ogrodniczej z 1932 r. Wiele gazet przedwojennych była bardzo spróchniała i walała się po placu zabaw przez 8-klatkowcem. Ale to były lata 80-te.
Ciekawe jest to o czym piszesz,ciekawie ogladać takie gazetki sprzed wojny-Te drewniane budy w którym były dokładnie miejscu? a jeszcze jedno piszesz że bunkier znajdował się w okolicach "żaczka",więc znajduje się zapewne nadal na czyjejś posesji i zapewne jest zasypany jak reszta schronów
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
TUT Faust/Hamburger Lady




Dołączył: 13 Kwi 2013
Posty: 1153
Skąd: Sromowo 6/9

PostWysłany: Czw, 12 Wrz 2013 19:24:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z tego co widać gęstość schronów jest największa od Ceglanej do Podgórnej aż 5 to sporo no i dziwne że prawie wszystkie zasypane oprócz tego 1 na 18 Stycznia
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Panicz




Dołączył: 14 Lut 2005
Posty: 1448
Skąd: Brodnica

PostWysłany: Czw, 12 Wrz 2013 21:57:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

TUT Faust/Hamburger Lady napisał:
Bardzo zaciekawiło mnie to o czym pisał Panicz.Pamiętam jak stał przy bunkrze na Ceglanej taki stalowy prowizoryczny most prawdopodobnie zbudowany przez niemców w czasie wojny,który ułatwiał przejście przez "strugę" wiem że przetrwał tylko do początku lat 90,prawdopodobnie został rozebrany na czynniki pierwsze przez złomiarzy a resztę zdewastowała młodzież i bawiące się dzieci.Pamiętam jako dziecko że można tam było znalezc wiele monet niemieckich z orłem z czasów 2 wojny

Stał taki most, jeśli można to nazwać mostem. Skakało się przez płot i po moście na drugą stronę. Co do monet, to o tym nie wiedziałem pomimo, że monetami się interesowałem. Te szopki (chyba 2) stały prawie przy brzegu stawu/bagna pomiędzy bunkrem i dawnym domem Berentów. Gdy chodzi o bunkier za Żaczkiem, to pewnie chodzi o ten sam, co przy ul. 18 Stycznia.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Karol87w




Dołączył: 13 Wrz 2013
Posty: 2

PostWysłany: Pią, 13 Wrz 2013 08:46:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Może więc pora by była zebrać grupę pasjonatów i założyć jakieś Stowarzyszenie Miłośników Fortyfikacji lub coś podobnego i zacząć działać Smile Fajnie by było chociaż odkopać i odrestaurować pozycje obronne jezior Brodnickich. Gdyby istniało takie stowarzyszenie można by rozmawiać z władzami gminy pozwolenia na odkopanie i odnowienie obiektów i o ewentualne pozyskanie środków, przecież odrestaurowane fortyfikacje znacznie podniosły by atrakcyjność turystyczną regionu.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
mikus401




Dołączył: 23 Maj 2010
Posty: 1144
Skąd: Brodnica

PostWysłany: Pią, 13 Wrz 2013 08:49:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jest bunkier zasypany za OPEC....
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wikos




Dołączył: 05 Cze 2013
Posty: 43
Skąd: Strasburg WPr.

PostWysłany: Pią, 13 Wrz 2013 16:57:14    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wiem czy opłaca się odrestaurowywać cokolwiek. Na przedmościu bydgoskim odrestaurowano linię obronną z września 39, oczyszczono schrony, porobiono rowy strzeleckie itp. Niestety w dosyć krótkim czasie miejscowi powynosili deski z rowów strzeleckich, a wszystko znowu zawalone śmieciami. W tym wypadku było by pewnie tak samo. Można by się podjąć jedynie oczyszczenia schronów i zabezpieczenia wejść, żeby turyści sobie tam nie urządzali śmietników. Na pewno nie warto robić rowów strzeleckich, bo to trudno utrzymać jest i mógłby się zrobić jeszcze większy bałagan.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wikos




Dołączył: 05 Cze 2013
Posty: 43
Skąd: Strasburg WPr.

PostWysłany: Pią, 13 Wrz 2013 17:00:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wiem czy opłaca się odrestaurowywać cokolwiek. Na przedmościu bydgoskim odrestaurowano linię obronną z września 39, oczyszczono schrony, porobiono rowy strzeleckie itp. Niestety w dosyć krótkim czasie miejscowi powynosili deski z rowów strzeleckich, a wszystko znowu zawalone śmieciami. W tym wypadku było by pewnie tak samo. Można by się podjąć jedynie oczyszczenia schronów i zabezpieczenia wejść, żeby turyści sobie tam nie urządzali śmietników. Na pewno nie warto robić rowów strzeleckich, bo to trudno utrzymać jest i mógłby się zrobić jeszcze większy bałagan.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Karol87w




Dołączył: 13 Wrz 2013
Posty: 2

PostWysłany: Pią, 13 Wrz 2013 18:42:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Może i fakt. Taki schron po odkopaniu i oczyszczeniu pewnie przez niejednego przechodnia zostałby użyty jako "publiczna toaleta" Evil or Very Mad
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
TUT Faust/Hamburger Lady




Dołączył: 13 Kwi 2013
Posty: 1153
Skąd: Sromowo 6/9

PostWysłany: Pią, 13 Wrz 2013 21:32:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

może i tak by było ale uważam że waro by było je chociaż odkopać.Z opowiadań mojego taty słyszałem że była fajna ekipa schronu na ulicy Podgórnej dokładnie na wysokości ul.Słonecznej,ponoć zołnierze Wermachtu byli bardzo sympatyczni.A jeszcze jedno ponoć przy wieży ciśnień stało działo flak 88
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
TUT Faust/Hamburger Lady




Dołączył: 13 Kwi 2013
Posty: 1153
Skąd: Sromowo 6/9

PostWysłany: Pią, 13 Wrz 2013 21:35:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a na terenie dawnego "Polmeatu"produkowali konserwy dla żołnierzy niemieckich przebywających na froncie wschodnim.Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Brodnica.net Strona Główna -> Brodnica i nasz powiat Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
Strona 7 z 8

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



[ Strona wygenerowana w: 0.019403 sekund ] :: [ 16 zapytań SQL ]

Powered by phpBB

Brodnica - zobacz miasto z najlepszej strony

Translation: Michał Paluchowski