STRONA
GŁÓWNA
KATALOG
FIRM
GALERIA OGŁOSZENIA
PrzyklejonyWpisy na forum są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Brodnica.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeśli znajdziesz wpis naruszający czyjeś prawa, napisz do nas.
Strona główna - FAQ - Szukaj - Użytkownicy - Grupy - Rejestracja - Profil - Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości - Zaloguj
Dodatkowe menu: 50 ostatnich postów | 10 losowych tematów | GŁOSOWANIE | WYNIKI
Militaria
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Brodnica.net Strona Główna -> Brodnica i nasz powiat
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
fg99




Dołączył: 04 Kwi 2009
Posty: 2363

PostWysłany: Pią, 26 Gru 2014 12:58:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a ja nadal zadaję sobie pytanie, jak to było możliwe

idę sladami, widzę co pozostało po zbrodniach i nadal zadaję sobie pytanie jak to możliwe? hamburger
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
matoshiba




Dołączył: 06 Lut 2010
Posty: 33
Skąd: 242

PostWysłany: Pią, 26 Gru 2014 21:36:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wikos napisał:
matoshiba napisał:
W okolicach Tamy Brodzkiej znalazłem kilka łusek w pobliżu okopów ale jeszcze ich nie identyfikowałem . By tam poszperać dokładniej to trzeba trochę ziemi poprzezucac bo wszystko z biegiem lat sie wyrównuje.


Jak chcesz to możesz podesłać fotki na maila to Ci je zidentyfikuje Smile


Spróbuje najpierw sam co by nie było , dziś znalazłem jedną łuskę ale nawet zbytnio nie chodziłem.

W niedziele ruszasz ? Ziemia nie powinna jeszcze tak byc zmarznięta szczególne w lesie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
TUT Faust/Hamburger Lady




Dołączył: 13 Kwi 2013
Posty: 1153
Skąd: Sromowo 6/9

PostWysłany: Sob, 27 Gru 2014 09:41:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

fg99 napisał:
a ja nadal zadaję sobie pytanie, jak to było możliwe

idę sladami, widzę co pozostało po zbrodniach i nadal zadaję sobie pytanie jak to możliwe? hamburger
Możliwe,oby to się nie powtórzyło w przyszłości.Jestem ciekaw co z robili po wojnie z szefem(Kortasem) gestapo na Ogrodowej?nigdzie nie mogę znalezc informacjio na ten temat
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
TUT Faust/Hamburger Lady




Dołączył: 13 Kwi 2013
Posty: 1153
Skąd: Sromowo 6/9

PostWysłany: Sob, 27 Gru 2014 12:20:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trzeba pamiętać że sporo zginęło ruskich podczas wyzwolenia.Na cmentarzu na Sądowej spoczywa ich 109

http://groby.radaopwim.gov.pl/grob/7962/

a w lasku miejskim lezy ich 336

http://groby.radaopwim.gov.pl/grob/7961/

Zapewne mogło zginąć ich więcej...Pozdrawiam.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
TUT Faust/Hamburger Lady




Dołączył: 13 Kwi 2013
Posty: 1153
Skąd: Sromowo 6/9

PostWysłany: Sob, 27 Gru 2014 12:22:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jesli ktos cos wie wiecej o liczbach zabitych po 2 stronach to niech da znac

Ostatnio zmieniony przez TUT Faust/Hamburger Lady dnia Sob, 27 Gru 2014 20:51:02, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wikos




Dołączył: 05 Cze 2013
Posty: 43
Skąd: Strasburg WPr.

PostWysłany: Sob, 27 Gru 2014 12:47:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

matoshiba napisał:
Wikos napisał:
matoshiba napisał:
W okolicach Tamy Brodzkiej znalazłem kilka łusek w pobliżu okopów ale jeszcze ich nie identyfikowałem . By tam poszperać dokładniej to trzeba trochę ziemi poprzezucac bo wszystko z biegiem lat sie wyrównuje.


Jak chcesz to możesz podesłać fotki na maila to Ci je zidentyfikuje Smile


Spróbuje najpierw sam co by nie było , dziś znalazłem jedną łuskę ale nawet zbytnio nie chodziłem.

W niedziele ruszasz ? Ziemia nie powinna jeszcze tak byc zmarznięta szczególne w lesie.


Można się ustawić Smile Pisz na mój numer telefonu smsa, o której Ci pasuje.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
TUT Faust/Hamburger Lady




Dołączył: 13 Kwi 2013
Posty: 1153
Skąd: Sromowo 6/9

PostWysłany: Sob, 27 Gru 2014 20:50:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ciekawe ile poległo niemców?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
jacekkk




Dołączył: 22 Maj 2007
Posty: 1082

PostWysłany: Sob, 27 Gru 2014 22:29:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sporo. Jeden na pewno leżał ok. 50 m od domu na ul. podmiejskiej - obecnie ogródki działkowe. W Niewierzu też ostatnio na prywatnej posesji odkopano kilku, tak, że by się uzbierało.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
TUT Faust/Hamburger Lady




Dołączył: 13 Kwi 2013
Posty: 1153
Skąd: Sromowo 6/9

PostWysłany: Nie, 28 Gru 2014 16:00:10    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

1 -hospicjum Wyspiana,2-Podmiejska,3 Lidzbarska Lidl..ciekawe ilu w przybliżeniu ich poległo?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
konto usunięte




Dołączył: 14 Lis 2010
Posty: 778

PostWysłany: Nie, 28 Gru 2014 17:14:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

podejrzewam że wielu. tyle spraw jest poruszanych a ten temat w mieście kuleje. chętnie sam bym się czegoś dowiedział w tym temacie
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
jacekkk




Dołączył: 22 Maj 2007
Posty: 1082

PostWysłany: Nie, 28 Gru 2014 19:25:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

JK napisał:
podejrzewam że wielu. tyle spraw jest poruszanych a ten temat w mieście kuleje. chętnie sam bym się czegoś dowiedział w tym temacie


Myślę, że w naszym regionie zginęło Niemców ponad setka. Z drugiej strony, kilku zapewne zalega jeszcze w ziemi i czeka na przypadkowe odkrycie jak było na posesji w Niewierzu na przeciwko szkoły.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
konto usunięte




Dołączył: 14 Lis 2010
Posty: 778

PostWysłany: Nie, 28 Gru 2014 20:34:56    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nasza ziemia jeszcze wiele kryje
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
TUT Faust/Hamburger Lady




Dołączył: 13 Kwi 2013
Posty: 1153
Skąd: Sromowo 6/9

PostWysłany: Nie, 28 Gru 2014 21:24:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Możliwe że była ich setka lub więcej.Możliwości koszenia ruskich była wielka.Niemcy mieli tą przewagę że mieli umocnienia wzdłóż Drwęcy.Przełamanie umocnień wzdłóż Drwęcy było to bardzo ciężkim zadaniem dla rosjan ale nie niemożliwym przy tej ilości ludzi i uzbrojenia.Jak widać obraz przedtawiał się taki rozmieszczone flaki,okopy ze stanowiskami mg 42,bunkry ciągnące się od Wyspiana byc moze Witosa? az po Podgórną.Gdy juz ruski je sforsowali tracac zapewne sporo ludzi stali się niezlym miesem armatnim dla niemcow po 2 stronie Drwecy-Mszano tam mieli niezle fortyfikacje swoich flakow jak rowniez na wgorzach Grunwaldu.Niezlym punktem dla niemcow byla wieza krzyzacka,z ktorej widzieli ruskich jak na dloni(kazde posunięcie)wiec niemcy mieli niezle pole do popisu i ostrzalu ruskich widzac ich kazdy ruch
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
jacekkk




Dołączył: 22 Maj 2007
Posty: 1082

PostWysłany: Pon, 29 Gru 2014 09:53:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dysponuję kilkoma dokumentami - kopiami, ale wiem kto posiada oryginały, bo od niego to kopiowałem. Jednakże ich wiarygodność ze względu na czasy w jakich powstały jest wątpliwa w kilku punktach. Te dokumenty zachwiałyby niejedną rodziną. Wynika z nich kto kogo zakapował niemcom - nazwiska, gdzie kto był rozstrzelany, protokoły z rozpoznania przez rodzinę zwłok itp, gdzie i w jaki sposób ktoś był torturowany. Jest nawet wzmianka, że "rzekomo niemcy, przebrani w sowieckie mundury po wycofaniu się z CBR, dokonali ...morderstw i gwałtów na miejscowej ludności) - to ewidentne przekłamanie, w ten sposób autor dokumentu, zapewne chciał przypodobać się władzy ludowej, bo niemiec jaki by nie był za gwałt dostałby kulę w łeb. To ruska dzicz gwałciła na maksa (pewnie nawet kozy ;)) Część pisana na maszynie z datami wpływu (1945 r. ), część odręcznie, pomimo że dokumenty urzędowe. Co Ciekawe na odwrotach oryginałów były niemieckie zapiski, druki z gapami, swastykami, bowiem władza ludowa nie miała swojego papieru.
Muszę poszperać i odnaleźć moje zbiory.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
zionek84




Dołączył: 19 Lis 2009
Posty: 432

PostWysłany: Pon, 29 Gru 2014 13:27:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

TUT na dzisiejszym osiedlu Grunwald, tuż przy budynku kolejowym i przejsciu dla pieszych od strony osiedla było umiejscowione gniazdo niemieckiego ckm. Niemcy ostrzeliwali z tego punktu jednostki sowieckie wkraczające od strony Zbiczna. Kilka lat temu znaleziono tam niewypał od pocisku, prawdopodobnie z działa sowieckiego czołgu. W latach 1942-44 na terenie dzisiejszej SP 1 był punkt przeładunkowy popularnych dział kalibru 88 mm tzw flaków o których piszecie. Jakie jednostki niemieckie broniły sie wokół miasta a jakie sowieckie nacierały trzeba by było dokładnie poszukać. Podobnie, jeżeli chodzi o dokładne straty obydwu stron. Najlepszym źródłem jak zawsze są archiwa, w tym przypadku niemieckie i ewentualnie rosyjskie. Jacek ciekawe te twoje dokumenty, wiem że coś takiego można znaleźć w CAW w Rembertowie ale nie jest to do wypożyczenia ani rozpowszechniania, dostępne jedynie na miejscu pod ścisłą ochroną i okiem kilku kamer na sali 12 osobowej. Ale kopie owszem można sobie porobić za ich zgodą. Fajnie by było jak ktoś by się podął tego tematu i napisał rzeczowe opracowanie na ten temat korzystając nie tylko ze wspomnień okolicznych mieszkańców, ale również archiwów oraz dzienników rozkazów bojowych danych jednostek które operowały na tym terenie oraz samych wspomnień uczestników walk jeżeli jeszcze żyją. Jeśli nie może są pamiętniki. Co do lokalnych watażków Gestapo lub dowódców kompanii SS w większości uniknęli odpowiedzialności za swoje zbrodnie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Brodnica.net Strona Główna -> Brodnica i nasz powiat Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
Strona 4 z 5

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



[ Strona wygenerowana w: 0.028989 sekund ] :: [ 16 zapytań SQL ]

Powered by phpBB

Brodnica - zobacz miasto z najlepszej strony

Translation: Michał Paluchowski