STRONA
GŁÓWNA
KATALOG
FIRM
GALERIA OGŁOSZENIA
PrzyklejonyWpisy na forum są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Brodnica.net nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Jeśli znajdziesz wpis naruszający czyjeś prawa, napisz do nas.
Strona główna - FAQ - Szukaj - Użytkownicy - Grupy - Rejestracja - Profil - Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości - Zaloguj
Dodatkowe menu: 50 ostatnich postów | 10 losowych tematów | GŁOSOWANIE | WYNIKI
Militaria
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Brodnica.net Strona Główna -> Brodnica i nasz powiat
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
jacekkk




Dołączył: 22 Maj 2007
Posty: 1082

PostWysłany: Pon, 29 Gru 2014 14:14:08    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Panowie, żeby było ciekawiej, to powiem, że jeden z bardziej znanych zbrodniarzy kończył w CBR gimnazjum, o czym już w latach 60. pisał prof. Skubiszewski. Tym zbrodniarzem był kat powstania warszawskiego

http://pl.wikipedia.org/wiki/Erich_von_dem_Bach-Zelewski, kilka osób z CBR może wiedzieć coś na jego temat.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
konto usunięte




Dołączył: 14 Lis 2010
Posty: 778

PostWysłany: Pon, 29 Gru 2014 18:22:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie wiem czy wiecie ale pod obecnym adresem "duży rynek 21" mieściły się podobno niemiecki hotel z restauracją gdzie wiele ciekawych spraw z pewnością było poruszanych. może ktoś ma zdjęcia jak to kiedyś wyglądało. wiem że mieszkała tam moja rodzina po wojnie a wsumie mieszka tam do dziś
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
jacekkk




Dołączył: 22 Maj 2007
Posty: 1082

PostWysłany: Pon, 29 Gru 2014 19:04:53    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy to nie tam znaleziono pod podłogą niemiecką broń i dokumenty?

Ostatnio zmieniony przez jacekkk dnia Sro, 16 Sty 2019 20:17:50, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
konto usunięte




Dołączył: 14 Lis 2010
Posty: 778

PostWysłany: Pon, 29 Gru 2014 19:34:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie mam pojęcia. wiem tylko że to jest kamienica naprzeciwko MULTI. wystarczy zejść tam do piwnicy i już ciarki przechodzą. czerwona stara cegła, łuki itp. myślę iż ta kamienica a właściwie mury, podłogi kryją jeszcze wiele ciekawostek (podłogi na korytarzu to zwyczajne szerokie deski które były idealne by coć pod nimi schować. na 1 piętrze w jednym z mieszkań dzieciństwo spędziła moja sp mama i jej rodzina (szkoda że nie dane mi było porozmawiać z nią o histori tej kamienicy) - wiem że jej matka a moja babcia zamieszkała tam z mężem po powrocie do kraju z przymusowych prac w III Rzeszy. nie mam kontaktu na chwilę obecną z babcią ale wiem że ma powyżej 90 lat i zna wiele faktów z życia miasta od razu po wyzwoleniu
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
wanasaba




Dołączył: 12 Paź 2014
Posty: 1032

PostWysłany: Pon, 29 Gru 2014 21:48:27    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

JK napisał:
...nie mam kontaktu na chwilę obecną z babcią ale wiem że ma powyżej 90 lat i zna wiele faktów z życia miasta od razu po wyzwoleniu

No właśnie, poczytajcie i porozmawiajcie ze starszymi i nie będziecie musieli się trudzić aby na nowo odkrywać to, co dawno znane. Także o tym byłym i raczej lubianym dyrektorze szkoły.
Tu (prawie) wszystko o Bach-Zelewskim (uwaga, dużo do czytania!):
http://web.archive.org/web/20120824114525/http://tygodnik2003-2007.onet.pl/3229,12454,1361279,1,tematy.html
Cytat:
O latach szkolnych von Zelewskiego w pozostałych gimnazjach, do których uczęszczał, wiadomo niewiele. Warto jednak zauważyć, że czołowym działaczem polskiego ruchu narodowego w Brodnicy przed 1914 r. był kupiec Józef Żelewski. Daleki krewny czy może wuj, u którego małoletni Erich pomieszkiwał na stancji?

Powodzenia!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
jacekkk




Dołączył: 22 Maj 2007
Posty: 1082

PostWysłany: Wto, 30 Gru 2014 10:36:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A wiadomo, gdzie mieszkał von dem Bach?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
wanasaba




Dołączył: 12 Paź 2014
Posty: 1032

PostWysłany: Wto, 30 Gru 2014 19:17:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jacekkk napisał:
A wiadomo, gdzie mieszkał von dem Bach?

Nie wiem gdzie mieszkał w swoim „brodnickim okresie”. Nie interesowałem się zbytnio tematem, wystarczyło mi te 11 stron. Mógłbyś zwrócić się do autora artykułu (trzeba znaleźć mail albo poprzez redakcję gazety) i wpierw go zapytać skąd on to ma i czy tam można by znaleźć więcej. Albo czytać i szukać w internecie tego kupca Józefa Żelewskiego. Literatura jest podana na dole artykułu: http://edu.gazeta.pl/edu/h/Erich+von+dem+Bach-Zelewski
Kupa roboty, ale odkrywczej roboty. Powodzenia!
Wrócę jeszcze do tego byłego członka HJ. Zapisali go rodzice, a on sam miał na to taki wpływ, jak obecni przeciwnicy Kościoła na fakt poprowadzenia ich przez rodziców ze świeczką do przyjęcia.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
TUT Faust/Hamburger Lady




Dołączył: 13 Kwi 2013
Posty: 1153
Skąd: Sromowo 6/9

PostWysłany: Sob, 17 Sty 2015 22:06:39    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Już wkrótce zbliża się rocznica wyzwolenia Brodnicy.Nadal nie otrzymałem odpowiedzi ile zginęło Niemców podczas wyzwolenia miasta.Może ktoś z Was ma jeszcze żyjącego dziadka,który pamięta ten okres,lub jest tu jakiś wiekowy forumowicz a może sam Pan Wultański może tu coś zapoda?.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
LM




Dołączył: 25 Gru 2014
Posty: 36

PostWysłany: Nie, 18 Sty 2015 16:31:17    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie sądzę, by takie informacje gdzieś istniały. Niemcy w panice uciekali z Pomorza przed oddziałami Polskimi, często zostawiając niemal cały majątek (tylko zapobiegliwi wysłali go w głąb Niemiec zanim doszło do tych wypadków). W tym chaosie ciężko już wówczas było stwierdzić kto zmarł, a kto zdążył uciec, a co dopiero próbować dokonać tego teraz.

EDIT: Ok, myślałem, że chodzi o to pierwsze wycofanie się Niemców Wink


Ostatnio zmieniony przez LM dnia Pon, 19 Sty 2015 01:51:05, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
JACKCBR




Dołączył: 06 Wrz 2014
Posty: 37

PostWysłany: Nie, 18 Sty 2015 17:44:55    Temat postu: Pełno ciał na drodze do Tivoli.. Odpowiedz z cytatem

Z opowieści Dziadka pamiętam, że ciała leżały jedno przy drugim po rowach wzdłuż drogi po Tivolę, największe walki o wyzwolenie CBR były od strony Grunwaldu.. Mija 70 lat i mamy na szczęście Pokój.. pytanie jak długggooo w tych niepewnych czasach?? oby nie było wojny.. tym bardziej obecnie przy tym co Mocarstwa i Świat - USA, NATO, Rosja, Chiny posiada...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
TUT Faust/Hamburger Lady




Dołączył: 13 Kwi 2013
Posty: 1153
Skąd: Sromowo 6/9

PostWysłany: Nie, 18 Sty 2015 21:48:51    Temat postu: Re: Pełno ciał na drodze do Tivoli.. Odpowiedz z cytatem

JACKCBR napisał:
Z opowieści Dziadka pamiętam, że ciała leżały jedno przy drugim po rowach wzdłuż drogi po Tivolę, największe walki o wyzwolenie CBR były od strony Grunwaldu.. Mija 70 lat i mamy na szczęście Pokój.. pytanie jak długggooo w tych niepewnych czasach?? oby nie było wojny.. tym bardziej obecnie przy tym co Mocarstwa i Świat - USA, NATO, Rosja, Chiny posiada...
Dziękuję również za cenną informację.Jak widać dość zacięte walki toczyły się wszędzie od Michałowa,Wyspiana,po Grunwald tez kiedys cos o uszy mi sie obiło ze tam toczyly sie najciezsze walki.W sumie nic dziwnego na górkach niemcy pewnie mieli ustawione"flaki",mozdzierze,mg....a wieksza baterie dział mieli w okolicach Mszana zapewne i tam musialo zginac sporo ruskich i niemcow zapewne tez
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
TUT Faust/Hamburger Lady




Dołączył: 13 Kwi 2013
Posty: 1153
Skąd: Sromowo 6/9

PostWysłany: Pon, 19 Sty 2015 21:59:17    Temat postu: Re: Pełno ciał na drodze do Tivoli.. Odpowiedz z cytatem

JACKCBR napisał:
Z opowieści Dziadka pamiętam, że ciała leżały jedno przy drugim po rowach wzdłuż drogi po Tivolę, największe walki o wyzwolenie CBR były od strony Grunwaldu.. Mija 70 lat i mamy na szczęście Pokój.. pytanie jak długggooo w tych niepewnych czasach?? oby nie było wojny.. tym bardziej obecnie przy tym co Mocarstwa i Świat - USA, NATO, Rosja, Chiny posiada...
Toruń cudem uniknął zniszczeń takich jak Brodnica ponieważ został okrążony a Niemcy w panice uciekali gdzie popadnie pozostawiając przy tym broń.Walki o Toruń toczyły się sporadycznie:Podgórz,Barbarka...przy czym ruscy zrobili niezla jatke uciekajacym szwabom
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
krotom




Dołączył: 30 Lis 2004
Posty: 2594
Skąd: Karben

PostWysłany: Pią, 06 Lut 2015 11:23:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gminiak, zobacz czym się może skończyć gromadzenie militariów

http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/108462,Nielegalna-bron-amunicja-i-materialy-wybuchowe-ujawnione-przez-policjantow-CBSP.html
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
gminiak




Dołączył: 23 Lis 2014
Posty: 6

PostWysłany: Pią, 06 Lut 2015 12:00:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kroton, pierwszy fant zajefajny , ale materiały wybuchowe to nie dla mnie...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
sster82




Dołączył: 27 Wrz 2015
Posty: 11
Skąd: Brodnica

PostWysłany: Wto, 28 Cze 2016 14:15:46    Temat postu: Do strzelania Odpowiedz z cytatem

Gromadzenie militariów ma swoje uroki Wink nawet jeśli czasem coś wybuchnie, to przynajmniej człowiek się pilnuje na każdym kroku. Osobiście nie uderzam w bombki, a raczej w strzelectwo - wiatrówki, itp. Do zestawu dobieram jakiś fajny kulochwyt - https://www.hobby4men.com/wiatrowki-i-akcesoria/tarcze-strzeleckie-i-kulochwyty - np. z myszą (ewentualnie przerabiam na twarz z ulubionym politykiem) i celność wzrasta o 50% Wink także polecam.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Brodnica.net Strona Główna -> Brodnica i nasz powiat Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5
Strona 5 z 5

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



[ Strona wygenerowana w: 0.024104 sekund ] :: [ 16 zapytań SQL ]

Powered by phpBB

Brodnica - zobacz miasto z najlepszej strony

Translation: Michał Paluchowski